Дзбанок Сонця


сайт вчителя-словесника Губчанського НВК
Нич Тетяни Миколаївни

Софія Андрухович "Фелікс Австрія"
97Станіслав кінця ХІХ – початку ХХ століття. Звичайне місто на кресах «щасливої Австрії», в якому живуть, страждають, нероздільно закохуються, захоплюються наукою і шарлатанськими виступами всесвітньо знаних ілізіоністів, розважаються на балах і карнавалах, ходять на шпацер і ховають таємниці у різьблених омодах. І на тлі епохи, яка для нащадків обростатиме міфами про ідилічне життя, - долі двох жінок, що переплелися так тісно, як стовбури дерев – у нерозривному зв’язку, який не дає ні жити, ні дихати, ні залишитися, ні піти.

***

Головна героїня і оповідачка Стефа Чорненько, служниця Аделії та Петра, чудова господиня,  яка присвятила своє життя іншим, бо не вміє більше нічого. Створила ілюзію щастя, повірила в те, що хотіла, боячись змін, жертвувала собою у всьому. Було двоє людей, які могли відкрити їй очі, то отець Йосип, але він сам вчився у неї служити так Господу, як вона їм, та й Стефа засліпилась забороненим коханням до нього, і ще один торговець рибою, єврей Вальве який бачив талант дівчини готувати смачну їжу і запрошував її у інший світ компанйонкою. Хто зна, можливо, саме з ним вона і поїхала, якщо набралась сміливості щось змінити...

Доктор Агнер виховував Стефу як служницю Аделі, хоча любив як доньку. Перед смертю він сказав Стефі: «Ви з Аделею – як два дерева, які сплелись стовбурами. Подумай про неї, подумай про своє життя. Стефцю, тобі буде важко, але дослухайся до мене: ти мусиш піти». Стефа почула те, що хотіла – «ти мусиш служити». Аделя теж знала про намір батька відпустити Стефцю до пастиря, але навмисне це приховала від неї. Отак вони жили – як два дерева, які не дають одне одному рости. «Я занедбав їх обох, поринувши у свою медичну практику. Залишив на поталу одна одній», - пише доктор Агнер. А ще був Фелікс – диво-створіння, хлопчик, який міг пролазити у найменші шпаринки та скручуватись у найнезвичайніші форми. За ним теж доглядала Стефа.

«Кожен отримує те, що хоче, кожен має таку любов, якої прагне... Хтось любить їжею, хтось – каменем, хтось – молитвою...»

«І люди бачать те, що самі хочуть побачити...»

Не даремно обрамленням твору є пожежа. Можливо, автор загадково натякає нам на Фелікса, який після пожежі оновиться і все у всіх буде вже по- іншому.

«Мій викревлений стовбур попервах болітиме від незвички. Але з часом він навіть дещо вирівняється. Рани загояться.... навіть з протилежного боку Землі...моя любов доходитиме до неї. Моя любов – надійна, незмінна, вічна. Вічна і непорушна, як Австро-Угорська імперія».

«Я сама собі стала ілюзіоністом, який вводить в оману, і публікою, що з охотою піддаєтья гіпнозові. Тепер можна молитися – і для цього не потрібні чудодійні ікони. Молитва – це дим від спалених ілюзій, який розчиняється в небі».

 

 

Тести за змістом

  1. Події роману відбуваються в Станіславі

А кінець ХІХ ст

Б кінець ХVІІІ ст

В кінець ХХ ст

Г кінець ХVІІ ст

 

2. Ім’я служниці

А Аделія

Б Іванка

В Стефа

Г Зуза

 

 3. В чому була вправна Стефа, що їй не було рівних у всьому місті

А приготування їжі

Б прибирання кімнат

В шиття вишуканого одягу

Г гарно співала

 

4.Професія Петра

А трунар

Б робив статуї на могили і гробівці

В шинкар

Г швець

5. Яка спадкова хвороба дісталась Аделі від її матері Терези

А білокрів’я

Б  мігрень

В безплідність

Г анемію

 

6.  Батько доктора Агнера сподівався розбагатіти

А гончарством

Б будуванням будинків

В вівчарством

Г миловарінням

 

7. Ким був Йосип Рідний до того як став священником

А найкращим учнем доктора Агнера

Б музикантом

В ілюзіоністом

Г  служником

 

8. Знайди відповідність

А зникали з церков, мечетей, синагог священні речі                     1. Торн

Б вийшла заміж, бо сподівалась жити в місті як пані                     2. Іванка

В безнадійно закохана в отця Йосипа                                              3. Чорненько

Г хотіла купити Стефу в Агнера                                                       4. Зуза

 

 

9.  Які міста утворюють рівнобедрений трикутник

А Коломия

Б Надвірна

В  Станіслав

Г Яремче

 

10. Символ нероздільності, яка «заважає дихати» в романі це -

А  дім

Б дерево

В статуя з чашею

Г Хлопчик на ім‘я Фелікс

 

11. В реченнях «Моя любов – надійна, незмінна, вічна. Вічна і непорушна, як Австро-Угорська імперія» вжито художні засоби

А епітети, метафори

Б  метафори, порівняння

В епітети, порівняння

Г гіпербола, епітети

 

12. В тексті «І, захоплена вигадливими візерунками власної ілюзії, навіть не помітила, як спритний малий злодюжка його (годинник) поцупив.То ось чому мені так легко. Пташка вилетіла зі своєї клітки. Камінь упав з душі.» Фразеологізм «Камінь упав з душі» має значення

А збайдужіння

Б полегшення

В прощення

Г просвітленняОбновлен 15 апр 2017. Создан 25 мая 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником