Дзбанок Сонця


сайт вчителя-словесника Губчанського НВК
Нич Тетяни Миколаївни

Час на диво
Чудовий спосіб відпочити у міжсвяткові дні – залишитись на одинці з хорошою книгою, яка має добрий зміст, пахне родинним теплом і обов’язково примушує серце битись в передчутті чогось несподівано-приємного.  І видавці це розуміють. Тому напередодні Різдва з’являється чимало новинок, які й поспішають придбати поціновувачі художнього слова. Цьогоріч я знову смакувала збіркою таких історій, хоча вже від іншого видавництва.

Залишилась цілком задоволена. 

«Львів. Смаколики. Різдво» – це десять історій про світ, в якому живуть письменниці.

Іноді це просто спогади про дитинство та дорогих людей (Дара Корній та Ніка Нікалео), та звідти так віє затишком, безтурботним дитинством, що мимоволі починаєш ще більше приглядатись до своїх рідних, частіше знаходити більше часу для них, розуміти як важливо просто цінувати їхню любов і турботу.

Різдво - це час пам’яті.  Любов Долик присвятила оповідання Віктору Гурняку. Фотокореспонденту, волонтеру, добровольцю батальйону «Айдар», що загинув в Луганській області. Він теж мав тихе сімейне свято, у нього теж була родина, яка мала свої традиції, друзі, які були завжди поруч. Тепер – вони продовжуюють його справу.

В такий час кожен чекає змін. А Львів сприяє цьому. Тому такими передбачуваними були туди поїздки героїнь Наталії Лапіни, Анастасії Нікуліни. Втративши одного янгола, вони потребували іншого.

У майже байці Вікторії Гранецької цікаво було побачити  яскраву ілюстрацію передріздвяного божевілля. Будемо сподіватись що благодать Різдвяної ночі таки втихомирила героїв «Різдвяної фантасмагорії», адже з нами їй це вдається.

Це час для роздумів і відвертих рішень. Тому радію разом із закоханими Світлани Горбань, що наважились на серйозний крок, що зуміли відчути наскільки важливі один одному.

Це час всього справжнього. Так, у Тетяни Белімової головна героїня через зайву хвилинку, що милувалась сніжинками, не встигла на трамвай,  випадково потрапила не в ті двері, і... через дивовижний збіг обставин зустріла своє справжнє кохання, на яке так давно заслуговувала, та сліпе серце не пускало.  У героїв Анни Хоми теж так сталось. Гіркі сльози відчаю від розчарування в коханні та ще й загублений телефон вже зіпсували свято, адже тепер судилось зустрічати його на самоті. Та гаджет потрапив до рук хорошого, хоча й зневіреного в житті чоловіка. І... сталось диво.

Адже Різдво - це час на дива. А якщо це ще й в Львові...

Близька мені ця збірка, але не тому що сьогодні Львів - це модно. А тому що і моя життєва казка має кілька хороших сторінок, що пов’язані з цим містом... і чимало таких яскравих абзаців  - від Алли Рогашко. Це не сліпі дефірамби незнайомій людині. Просто відчуваю споріднену душу. А чи вона таке теж відчувала, а чи підсвідомо пише мою історію?.. Вже вкотре на рівні інтуїції впізнаю в героях свої риси, в мові автора – свої слова та вислови. Океан Ельзи та пісня «На небі», що звучить в епілозі, який водночас є і прологом нового життя героїв, мають для мене особливе значення. Не вдаватимусь в деталі, та просто вона пише про почуття так, як відчуваю я. І коли така щаслива, що не віриш, – кохання може вислизнути, але й здатне знову постати з попелу. Містична зустріч, фенікс – то знаки ангелів. А автор вміє їх побачити. Читач може знайти спільне між художником з серією картин про феніксів Алли  Рогашко і Мамаєм та його картинами про козаків Дари Корній («Щоденник Мавки»). А чи знак, чи збіг обставин, що і щаслива дата оповідання (четверте січня – день зустрічі героїв Алли Рогашко, що змінив їхні життя) співпадає з датою цього року, коли нарешті моє довгоочікуване і майже неймовірне бажання стало реальністю?!.

Кожна історія цієї книги має цікаві назви львівських смаколиків і часто рецепти їх приготування. Тому енциклопедія різдвяних страв вже перед вами (у текстах Дари Корній, Анни Хоми, Любові Долик, Тетяни Белімової, Анастасії Нікуліни та Ніки Нікалео). А ще тут можна зустріти назви львівських кав’ярень, що між текстом радять відвідати автори, або залишити згадку в літературі про свій приємно проведений час в одному із таких затишних місць.

Так, Алла Рогашко запрошує нас на каву по-східному у «Вірменку».

Подобаються збірки, бо маю змогу відкривати для себе нових авторів. Перше, на що звертаю увагу, це - мова твору. Яскраві метафори та порівняння завжди перехоплюються за допомогою олівця і переходять до мого електронного записника. Тож кілька яскравих речень хочеться повторити і винести з тексту.

***

Різдво. Його можна побачити, спробувати на смак, понюхати, торкнутися пальцями і навіть почути («Моє сонцесяйне Різдво» Дара Корній, с.8)

 

Ми за інерцією дивилися телевізор, котрий останнім часом зробився майже повноцінним членом нашої родини, харчували мозок його картинками, перетравлювали шлунками його слова, проте нічого не брали близько до серця («Різдвяна фантасмагорія» Вікторія Гранецька, с.32)

 

І сміялася сама з себе , бо справа не в локації, а в очікуванні від цього свята і цього міста чогось надзвичайного. Бажайте – і дано буде вам за бажаннями вашими... («Телефон» Анна Хома с. 83)

 

Попри шосе річка витанцьовувала коломийку поміж обмерзлими берегами. («А той перший празник» Любов Долик с. 110)

 

 

Що може бути більш цінним і важливим, ніж Їхній світ удвох? Гостре відчуття щастя, яке пронизує обох тільки від того,що вони поряд? Ніжність і ласкавість, у якій купаються, міцно тримаючись одне за одного руками, тілами, душами, усім....І не важливо, що у ті миті відбувається поміж ними – розмови, мовчання; лише чують дихання одне одного чи ж відчувають биття сердець. Просто – разом. Просто – поруч. Просто-просто-просто... Усе так начебто просто й водночас непояснимо складно... («Їхній світ удвох» Алла Рогашко с. 149)

 

Перехопив іронічний погляд і завалив словами, наче землю снігом..(«Цивільний шлюб» Світлана Горбань с.174)

 

«... і слова летіли десь на третій поверх і билися в замерзлу шибку стрілчастого віконця» («Зайва хвилинка» Тетяна Белімова, с. 210)Создан 25 янв 2017  Комментарии       
Всего 2, последний 1 год назад
Nazariya 31 янв 2017 ответить
Мені теж знайоме відчуття, коли, читаючи книгу, буквально впізнаєш свої думки! Хороший і дуже детальний відгук!
tanya-nich 31 янв 2017 ответить
дякую)
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником